2025 m. vasario 7 d., penktadienis

Dar vienas inkunabulas

 Sausio pabaigoje M.Mažvydo bibliotekoje įvyko atradimas - buvo identifikuotas vertingas leidinys, kuris dar vadinamas inkunabulu - tai yra iki 1500 metų gruodžio 31 išspausdinta knyga.

Daugelio pirmųjų atspausdintų knygų tebuvo išleista po vieną egzempliorių - ir tai tik dar labiau padidina jų vertę.

Lietuvoje saugomų inkunabulų yra beveik 500 šimtai. Liūdnas faktas - daugiau nei 200 jų dingo: sudegė, buvo išvogti, perduoti į kitas šalis: kai dar egzistavo tas miestas, tai į Karaliaučių, vėliau - į Kijevą, po to - į Rusiją, dar vėliau - į Lenkiją. Žinoma, niekas nieko Lietuvai neskolingas.........

Gimnazijos bibliotekoje turime knygą, kurioje aprašytas Lietuvos inkunabulų likimas. Ir daugybė gražių iliustracijų.

Dar vieno inkunabulo atradimo proga kviečiu imti ir pavartyti šią knygą:



2025 m. sausio 9 d., ketvirtadienis

Sausio 13-oji

 Nemažai žinome, kas vyko tą 1991-ųjų sausio 13-ąją Vilniuje: nufilmuota, aprašyta, papasakota.

Tačiau ne vien Vilniuje žmonės ėjo laisvės ginti. Ir mūsų apylinkėse jie būrėsi draugėn, tikėdamiesi apsaugoti tai, ką manė esant svarbiu objektu čia, greta savo namų.

Bibliotekoje turime knygą, kurioje pateikti garliaviečių ir kitų Kauno rajono apylinkių gyventojų, budėjusių  Sitkūnuose ir Juragiuose, prisiminimai.

Iš tiesų, ši knyga yra kad ir nedidelis, bet vis dėl to bandymas atstatyti istorinę tiesą: Sitkūnų radijo perdavimo stotis taip pat ženkliai prisidėjo prie bendro reikalo: saugoma neabejingų vietinių žmonių, ji keletą lemtingų valandų, perdavinėjo pasauliui ir Lietuvai informaciją apie tai, kas vyksta prie Parlamento rūmų - to, kad neužteks užimti TV bokšto  bei Radijo ir TV rūmų Vilniuje, vadai Maskvoje nebuvo numatę. 

Lietuvos radijas, pradėjęs veikti iš Sitkūnų radijo stoties, tikėtina, apsaugojo Lietuvą nuo tragiškesnių įvykių.


Autentiškų pastebėjimų apie tą naktį, gero humoro ir naujų faktų sužinosite, jei paskaitysite šią knygą.