2018 m. spalio 30 d., antradienis

Netrukus Vėlinės

Artėjant Visų Šventųjų ir Vėlinių dienai, važiavome į Vilnių: pavaikščiojom po Rasų kapines, uždegėm žvakeles ant Lietuvai svarbių žmonių kapų; apsilankėme Šventos Dvasios vienuolyne, kuriame saugomi trijų Vilniaus kankinių palaikai. 
Visą, nuosekliai  apie šiuos kankinius papasakotą istoriją galite pasiskaityti šioje knygoje, kurią turime mūsų bibliotekoje:


.... o tąkart klausėmės Šventos Dvasios vienuolyno vienuolio kalbos:

Trijų Vilniaus kankinių palaikai

Įdomu buvo pamatyti bažnyčios pažemius. Čia gavom dovaną - matėm vieną švenčiausių šios šventovės vietų:



O paskui visi ekskursijoje dalyvavę gimnazistai draugiškai įtvirtino sužinotą informaciją, o užduotis jiems iš anksto paruošė  rusų kalbos mokytojos J. Burinskienės mokinė Goda Bužavaitė:





2018 m. spalio 22 d., pirmadienis

Muzikos virtuozai ir jų instrumentai

Spalio 20 dieną mūsų gimnazijos mokinių grupė klausėsi koncerto Kauno valstybinėje filharmonijoje - grojo kvintetas iš Sankt Peterburgo "Esse-kvintet". Tokių muzikos instrumentų, kuriuos matėme ant scenos, kiekvieną dieną tikrai nepamatysi:



todėl siūlau tiems, kurie buvo koncerte ir visiems, besidomintiems muzika, pasivartyti šias enciklopedijas - jose rasite paaiškinimus apie šiuos įdomius instrumentus:







Dalis gimnazistų po koncerto

2018 m. spalio 19 d., penktadienis

Gausos visuomenėje <....>aš toliau stumiu dienas apsupta knygų


Harper Li (1926-2016)

Iš gausos visuomenės  JAV rašytoja Harper Li (Harper Lee) pasitraukė ne taip seniai. Jos pirmoji knyga - debiutas literatūroje - romanas "Nežudyk strazdo giesmininko" - taip ir liko vieninteliu jos parašytu kūriniu, tačiau ir to užteko, kad apie Harper Li sužinotų visas knygas skaitantis pasaulis.

Kai mūsų gimnazijai sukako penkeri, Algis ir Angelė Raulinaičiai iš JAV padovanojo bibliotekai šioje šalyje 1960 metais išleistą romano "Nežudyk strazdo giesmininko"  egzempliorių. Kaip tik tais pačiais metais šis romanas gavo Pulicerio premiją - itin prestižinį apdovanojimą JAV:


Skaitytojams, kurie dar neturi tiek įgūdžių, kad skaitytų visą romaną originalo kalba, į pagalbą siūlau šio romano vertimą į lietuvių kalbą, kuris neabejotinai praverstų ir tiems, kurie bando patys mokytis versti tekstus - juk įdomu palyginti, kaip vertėjas interpretavo tą ar kitą rašytojos mintį:




2018 m. spalio 16 d., antradienis

1941 metų spalio 16 dieną Maskvoje sušaudytas aviatorius A. Gustaitis

Antanas Gustaitis (1898 - 1941)

Lietuvos karo aviacijos viršininko, brigados generolo,  karo lakūno, bandytojo, inžinieriaus, konstruktoriaus, sukonstravusio ir ore išbandžiusio 9 tipų ANBO lėktuvus  Lietuva neteko tipišku tame siaubingame okupacijos laikotarpyje būdu - NKVD jį suėmė, tardė paromis, klastojo tardomojo parašus ir įrodymus, bylą nagrinėjo uždarame teismo posėdyje, nedalyvaujant kaltinamajam, gynybai, nekviečiant liudininkų...
Jaunėlei  Elenai, trečiajai A. Gustaičio dukrai, tebuvo metukai, kai ji neteko savo tėvo. Laimei, A. Gustaičio šeimai pavyko pabėgti nuo sovietų teroro.
Gimnazijos bibliotekoje galite paskaityti išsamų pasakojimą apie A. Gustaičio "bylą":

Apie Lietuvos aviacijos istoriją taip pat galite sužinoti šioje knygoje:



Pravartu atsiversti puikiai paruoštą  tinklalapį, skirtą Lietuvos aviacijos istorijai:

Lietuvos aviacijos istorija 1919-1940  

Ypatingai įdomūs autentiški pirmieji ir paskutiniai A. Gustaičio ANBO VIII kadrai. Vienintelį šio lėktuvo prototipą Fredos dirbtuvėse sovietai išmontavo ir išvežė nežinoma kryptimi:

ANBO VIII


2018 m. spalio 9 d., antradienis

1850 metų spalio 9 dieną gimė Vincas Pietaris


V. Pietaris (1850 - 1902)
Vincas Pietaris - pirmojo lietuviško romano "Algimantas" autorius. 
Jį V. Pietaris pradėjo rašyti 1900 metų vasarą. 
 Prakalbą "Algimanto" skaitytojui  jo autorius baigia tokiais žodžiais: 

"Ne tai svarbu, kad mano darbas niekam nevertas, tik tai, jog nėra kam dirbti. Aš ir pats žinau savo darbo vertę, bet ką darysi, kad geresniam daug ko trūksta, o ypač trūksta gabumo."

Kaip trūksta mums šiandien tokio kuklumo......

Pirmosios romano „Algimantas“ dalys išėjo JAV, Pensilvanijos valstijoje, Šenandore, 1904 metais, taigi išleisto savo kūrinio rašytojas jau nebepamatė.

Greta kur kas naujesnių šio romano bei V. Pietario "Raštų" leidimų mūsų gimnazijos bibliotekoje turime ir beveik 100 metų senumo "Algimanto"  II tomą: jis - akivaizdu -  senokai nebekvepiantis leidyklos dažais. Bet užtatai yra liudininkas to laiko, kai šis romanas įsiliejo į lietuvių literatūros istoriją, buvo vertinamas ir skaitomas, nepaisant jo autoriaus kuklumo ir nedidelių vilčių.



Dar šiek tiek apie V. Pietarį




2018 m. spalio 2 d., antradienis